HeliMag.cz

7.1.2015

Composite Helicopters uvolnilo video z nehody svého prototypu a výsledky vyšetřování

Fatální selhání komponentu subdodavatele způsobilo nehodu prototypu Novozélandského výrobce vrtulníků. Díky závadě rod-endu se 8. listopadu vrtulník zřítil na zem.

Podle vyšetřovatelů a hlavního designéra Petera Maleneyho se během poslední fáze testování vrtulníku roztrhl rod-end na nůžkách horní, rotační části cyklického talíře. Ten zajišťuje správný fázový posun talíře cyklického řízení.

Na palubě byl právě šéf-konstruktér Maloney společně s testovacím pilotem Nerbertem Idelonem. Vrtulník v ten okamžik byl asi 500 stop (150 metrů) nad zemí. Díky kameře umístěné na ocasu vrtulníku je dramatická situace perfektně zmapovaná, je i vidět okamžik, kdy k závadě došlo. I přes obtížnou řiditelnost vrtulníku, velkými příčnými i podélnými náklony se Maleneymu podařilo vrtulník dostat na zem.

Výrobce vadného rod-endu zatím Maloney nechtěl identifikovat, jelikož ještě neměl možnost se k vadnému dílu vyjádřit. Tento typ rod-endu je plně certifikovaný pro použití v civilním letectví a používá se na několika typech vrtulníků. Aby k podobné události již nedošlo, dojde ke zdvojení nůžek na obou částech cyklického talíře.

Celou událost, včetně komentářů obou pilotů, kteří naštěstí přežili, si můžete prohlédnout v následujícím videu.

Takzvané zalétávání prototypů je poměrně nebezpečná záležitost. Pilot se při tom může setkat s poruchami a situacemi, které před ním ještě nikdo neřešil. A tak, pokud bychom zapátrali v historii, několik podobných incidentů můžeme najít. Bohužel rozhodně ne všechny skončily tak šťastně.

Čím je tato nehoda tak unikátní, že se tím zabýváme nejen my, ale i mnoho magazínů po celém světě? Pojďme se na ně podívat.

Řiditelnost vrtulníku

Je jasné, že oba piloti nebyli žádní nováčci. Testování prototypů není pro čerstvé absolventy pilotního kurzu. Ale i přes tak fatální závadu se pilotům podařilo vrtulník udržet v letu. Poškození na tak citlivé části vrtulníku, jako je hlavní rotor, resp. jeho řízení je poměrně málo časté a velmi často končí fatálně.

Celistvost konstrukce

Je až s podivem, že nedošlo k dalšímu poškození vrtulníku. Tak silné vibrace a prudké změny polohy vrtulníku by u některých vrtulníků mohli znamenat okamžitou zkázu v podobě tzv. In-flight breakup, tedy rozkladu za letu. Bohužel jsme několika podobných případů již byli svědky.

Náraz do země

Po nárazu zůstal vrtulník ležet na boku s trupem téměř bez známek poškození. Dokonale ochránil posádku, která byla schopna ihned po nehodě z vrtulníku vylézt a začít nehodu řešit. Opět se v historii můžeme setkat s opačnými případy. Najdete mnoho případů, kdy okamžitě po nehodě, i malé, došlo k devastujícímu požáru.

Chování výrobce

Líbí se mi, jak se sám výrobce k celému problému postavil čelem. Poměrně krátce po nehodě (asi 2 měsíce) zveřejnil právě toto video, které celou událost popisuje.

První Česká mapa pro vrtulníkáře
Moderní vrtulníková škola LION Helicopters s.r.o.

Poslední zápisy do leteckého rejstříku

VýrobceModelZnačkaZapsáno
GuimbalCabri G2OK-GUI15.4.2014
EurocopterAS-350OK-DSW14.3.2013
SchweizerS300OK-PIR28.1.2013
RobinsonR44OK-WYZ3.1.2013
RobinsonR44OK-MLE3.1.2013
CHMI.cz - Radarové odrazy
Východ slunce: 06:57
západ slunce: 17:30