HeliMag.cz

2.12.2014

Výcvik na špagátu

Přenést břemeno z jednoho místa na jiné pomocí vrtulníku je jedna z nejobtížnějších disciplín pilota vrtulníku. Možnost se to naučit v české škole, je konečně tu.

Výcvik na špagátu

Určitě jste si už někdy říkali, jaké to asi je vézt pod sebou stožár lanovky, klimatizaci nebo třeba bazén? Obdivujete piloty, jak se v nelehkých podmínkách perou s fyzikálními zákony? Konečně přichází ten čas, kdy si to můžete vyzkoušet na vlastní kůži a nechat si zapsat do svých kvalifikací let s podvěsem.

Zatím jediná letecká škola, která se výcviky s břemeny na ekonomických vrtulnících zabývá je LION Helicopters s.r.o. z Hradci Králové. K tomuto účelu používá moderní vrtulník Guimbal Cabri G2. Hák umístěný na břiše vrtulníku je schválený až na 220kg a pro maximální bezpečnost je vybavený elektronickým i mechanickým odhozem břemena.

„Rozhodli jsme se investovat své úsilí a finance tímto směrem. V České republice totiž do dnes nebyla jediná škola, kde byste se to mohli naučit. Současní piloti, kteří to u nás létají, se to naučili v armádě nebo ve svazarmu. Případně si je vycvičili jejich zaměstnavatelé na velice drahých vrtulnících.“, komentuje rozhodnutí školy její jednatel Jan Krčil. „Tím byla tato možnost v podstatě nedostupná lidem, kteří dnes absolvují výcvik v komerčních školách, na svoje náklady.“

Výcvik letů s podvěsem je dalším z mnoha, které letecká škola LION Helicopters s.r.o. nabízí. Kromě běžných výcviků PPL(H) – soukromého pilota vrtulníků, CPL(H) – obchodního pilota vrtulníků i výcvik letových instruktorů v nabídce naleznete kurzy pokročilých autorotací, lety na mezinárodní letiště, nebo lety do zahraničí.

„Chceme klientům poskytnout komplexní nabídku výcviků, tak aby se mohli stále zdokonalovat. Jsme přesvědčeni, že tím přispíváme větší bezpečnosti našich pilotů. Navíc našim absolventům, kteří se chtějí létáním živit, zvyšujeme šance na uplatnění.“, doplňuje Jan Krčil.

Vrtulníková škola LION Helicopters s.r.o. je mimo jiné zvláštní tím, že nepoužívá zcela běžné vrtulníky. Již od svého založení vsadila na moderní a vrtulníky Guimbal Cabri G2. Ty jsou oproti běžným vrtulníkům stabilnější, a tak je jednodušší se s nimi naučit létat. Nabízejí širší kabinu, a tak má žák dostatečné pohodlí pro řízení. Je možné s nimi létat i ve velice špatném počasí jako je vítr až o síle 70km/h nebo velmi silné turbulenci.

Jeho výhody se projeví i během výcviku s podvěsy. Chování Guimbal Cabri G2 je velice podobné velkým vrtulníkům, na kterých se většina podobných činností provádí. Rozhodně stojí za zmínku i vysoká bezpečnost tohoto vrtulníku, kdy je schopen ochránit posádku i v případě poruchy motoru a bezpečně dosednout.

V případě zájmu o tuto netradiční činnost se obraťte na vrtulníkovou školu LION Helicopters s.r.o. Web: www.lion-helicopters.cz

První Česká mapa pro vrtulníkáře
Moderní vrtulníková škola LION Helicopters s.r.o.

Poslední zápisy do leteckého rejstříku

VýrobceModelZnačkaZapsáno
GuimbalCabri G2OK-GUI15.4.2014
EurocopterAS-350OK-DSW14.3.2013
SchweizerS300OK-PIR28.1.2013
RobinsonR44OK-WYZ3.1.2013
RobinsonR44OK-MLE3.1.2013
CHMI.cz - Radarové odrazy
Východ slunce: 06:51
západ slunce: 17:35